Wydarzenia organizowane przez Bibliotekę w Świątkach

Relacja z realizacji projektu „Na Szlaku Napoleońskim – 210 rocznica pobytu Napoleona na Warmii”

Koła Historyczne Miłośników Historii oraz Epoki Napoleońskiej działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Świątkach, realizowało projekt  w ramach konkursu Program Mikrodotacji Fundusz Inicjatyw obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie 2, Lokalna Grupa Działania „Warmiński Zakątek”.

Na realizację projektu Koło Historyczne pozyskało 3,9 tys. zł. Celem była integracja mieszkańców wokół działań na rzecz rozwoju świadomości historycznej, rozbudzenie dumy z własnej tożsamości i przynależności do regionu. Uświadomienie współczesnym mieszkańcom ciągłości historycznej regionu, wydarzeń i pokoleń. Poznanie historii regionu i najbliższej okolicy poprzez niekonwencjonalne metody edukacyjne. Ważnym celem projektu była wymiana doświadczeń oraz umiejętności pomiędzy dorosłymi i młodymi uczestnikami działań, zaangażowanie młodzieży w opiekę nad materialnym dziedzictwem kultury i włączenie jej w działalność społeczną.

Działania w projekcie:

1. Warsztaty ceramiczne i rzeźbiarskie, podczas których, pod okiem miejscowych twórców, zostały wykonane rzeźby w drewnie i glinie, nawiązujące do okresu napoleońskiego.

2. Spotkanie z historykiem napoleonistą dr Sławomirem Skowronkiem, który przybliżył okres napoleoński, a zwłaszcza wydarzenia rozgrywające się w naszej okolicy w lutym i czerwcu 1807 r.

3. Piknik Napoleoński – impreza plenerowa w Parku Wiejskim w Świątkach. W programie:

a) „Namiot Sztabowy Kwatery Głównej Cesarza Napoleona” – żywa lekcja historii, inscenizacja pracy sztabu Napoleona podczas kampanii wojennej w wykonaniu członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej Pułku 12 Piechoty Xięstwa Warszawskiego.

b) Gry Wojenne – quiz historyczny dotyczący epoki napoleońskiej – cztery drużyny z miejscowego gimnazjum walczyły ze sobą o zdobycie Złotego Pucharu Napoleona oraz tytułu Drużyny Starych Wiarusów. Quiz składał się z dwóch części : teoretycznej (26 pytań) i praktycznej (czwórbój napoleoński: bieg zwiadowców, rzut artylerzysty, bieg łapiducha, strzelanie z broni sportowej).

c) Plenerowa strzelnica sportowa – LOK Dobre Miasto – na strzelnicy odbyła się jedna z konkurencji quizu historycznego. Poza tym wszyscy uczestnicy imprezy mogli tutaj sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie.

d) Wystawa ceramiki i rzeźby oraz eksponatów związanych z epoką napoleońską, na której można było obejrzeć:  makietę Gminy Świątki z zaznaczonym Szlakiem Napoleońskim, ceramiczne figurki Napoleona i żołnierzy napoleońskich oraz płaskorzeźby z drewna lipowego a także eksponaty z okresu napoleońskiego.

e) Kuchnia Polowa – OSP Świątki, która wydawała gorący posiłek wszystkim uczestnikom imprezy. Dodatkową atrakcją pikniku była ekipa Bogdana Kozłowskiego, kolekcjonera militariów i właściciela gospodarstwa agroturystycznego „Ziołowa Dolina” w Wilimowie, która składała się z działa wraz obsługą w mundurach z okresu napoleońskiego oraz transportera opancerzonego SKOT.

4. Rajd rowerowy Szlakiem Napoleońskim – zakończenie projektu, podczas którego podsumowano działania projektu i wręczono podziękowania wolontariuszom za pomoc w realizacji projektu. Realizacja działań projektu przyczyniła się do aktywizacji i integracji lokalnego środowiska wokół działań na rzecz rozwoju świadomości historycznej oraz wpłynęła na wzrost tożsamości regionalnej i lokalnej. Poszerzona została bezpłatna oferta szkoleniowo – edukacyjna dla mieszkańców: warsztaty ceramiczne i rzeźbiarskie oraz tematyczne spotkania organizowane przez Koło Historyczne. Mieszkańcy mieli możliwość spotkania się z historykiem napoleonistą dr Sławomirem Skowronkiem. Działania projektu, a zwłaszcza Piknik Napoleoński, stanowiły nową atrakcyjną propozycję edukacyjno – rekreacyjną, podczas której można było twórczo i aktywnie spędzić wolny czas. W czasie rajdu rowerowego Szlakiem Napoleońskim uczestnicy projektu mieli możliwość poznać historię miejscowości leżących na szlaku oraz odkryć nieznane, urokliwe zakątki gminy. Materiały, informacje i dokumenty ikonograficzne, zebrane w trakcie realizacji projektu oraz rzeźby drewniane i ceramiczne, powstałe podczas warsztatów, zostały udostępnione i wyeksponowane w Punkcie Informacji Napoleońskiej, znajdującym się w Bibliotece w Świątkach. Skorzystają z nich mieszkańcy oraz turyści.

 

 

Więcej zdjęć z realizaji projektu na stronie http://www.facebook.com/Gminna-Biblioteka-Publiczna-Świątki-114877361969204/

ZAPRASZAMY