Wydarzenia organizowane przez Bibliotekę w Świątkach

Projekt – Szał czytania

„Szał czytania – akcja promująca Bibliotekę i czytelnictwo, historię, kulturę oraz zdrowy styl życia w Gminie Świątki” –  to projekt Stowarzyszenia „Jesteśmy z Warmii” oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Świątkach –  ma na celu zwiększenie znaczenia i poprawę wizerunku Biblioteki w środowisku oraz wzrost aktywności lokalnej wokół innowacyjnych działań Biblioteki. Realizacja działań projektu, wykorzystująca między innymi instytucję wolontariatu, przyczyni się do przyciągnięcia do biblioteki osób, które do tej pory nie korzystały z jej oferty.

Całkowity koszt zadania wynosi 30 000 zł, wkład własny 3 000 zł,  pozostałą kwotę czyli 27 000 zł pozyskaliśmy ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu: Promocja literatury i czytelnictwa, Priorytet: Partnerstwo Publiczno-Społeczne. Projekt trwa od 23.03 – 30.10.2015 r.

Działania w projekcie:

 

„Szał czytania”

„Szał czytania” – działanie promujące czytelnictwo wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych z terenu Gminy Świątki. Regulamin akcji przewidywał m.in., że: – każdy czytelnik za 1 wypożyczoną książkę otrzyma jeden punkt, – osoba, która zapisze się do Biblioteki i wypożyczy co najmniej jedną książkę otrzyma dodatkowe punkty. Na koniec każdego miesiąca wyłonieni zostali czytelnicy w każdej kategorii wiekowej, którzy nazbierali największą liczbę punktów. Osoby te zostały nagrodzone książkami, biletami do kina, teatru, filharmonii, na basen, do strefy fitness.

 

„Mobilna Biblioteka”

"Mobilna Biblioteka" – działanie polegało na dostarczaniu nowości wydawniczych do okolicznych świetlic wiejskich, w których odbyły się spotkania z czytelnikami oraz warsztaty artystyczne i rękodzieła. Wśród najmniejszych uczestników spotkań największym zainteresowaniem cieszyły się tablety, dzięki którym tworzyły własne treści multimedialne, dzieliły się nimi z innymi osobami, rozwijały swoje zainteresowania oraz kształciły zdolności manualne.

 

Spotkanie autorskie z Marią Ulatowską i Jackiem Skowrońskim

W Bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Marią Ulatowską i Jackiem Skowrońskim – autorami obyczajowych i kryminalnych książek dla dorosłych. Maria Ulatowska jest znana przede wszystkim z cyklu „Sosnówka” – Sosnowe dziedzictwo, Pensjonat Sosnówka, Rodzina z Sosnówki. Wszystkie książki autorki maja jedną cechę wspólną – czyta się je szybko, łatwo i przyjemnie. Natomiast Jacek Skowroński to autor przede wszystkim książek sensacyjno – kryminalnych, m.in.: Był sobie złodziej, Zabić, zniknąć, zapomnieć. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a autorzy chętnie i obszernie odpowiadali na pytania czytelników.

 

„Zdrowa Kuchnia” spotkanie z Alicją Borsiak – Śleszyńską

Ciekawym wydarzeniem w Bibliotece było, spotkanie z panią Alicją Borsiak Śleszyńską, z wykształcenia magistrem sztuki oraz arteterapeutką, z zamiłowania kucharzem a ostatnimi czasy kucharzem wyspecjalizowanym w gotowaniu i pieczeniu potraw bez glutenu. Spotkanie połączone było z promocją książki „Z miłości do słodkości”, która zawiera 50 bezglutenowych przepisów na: torty, ciasta, ciasteczka, muffinki, desery, a nawet lody, napoje i słodkie pierogi.

W książce znajdują się również dodatkowe porady kulinarne oraz opis mąk, które można użyć w diecie bez glutenu. Pani Alicja zaprezentowała zebranym uczestnikom spotkania, jeden ze swoich słodkich przepisów na ciasteczka z mąki gryczanej. Uczestnicy mogli obserwować cały proces powstawania ciasteczek, od zagniecenia ciasta do ich pieczenia i degustacji.

Autorka bardzo chętnie odpowiadała na pytania i udzielała rad odnoszących się do stosowania mąk bezglutenowych. Wieczór przebiegł w miłej atmosferze.

 

„Rajd rowerowy szlakiem warmińskich kapliczek”.

W czasie wakacji odbył się „Rajd rowerowy szlakiem warmińskich kapliczek”. Było to działanie promujące walory krajobrazowe, historyczne i turystyczne Gminy Świątki. W czasie trwania rajdu dzieci i młodzież miały możliwość zapoznania się z historią, funkcjami oraz typami architektonicznymi warmińskich kapliczek, jednego z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu kulturowego Warmii. Rajd odbył się na trasie: Świątki –Konradowo – Klony. Wyjazd rowerowy był wspaniałą okazją do poznania urokliwych zakątków naszej Gminy oraz spędzenia ciekawie i kreatywnie wolnego czasu.

 

„Wędrówki szlakiem napoleońskim – nordic walking”

„Wędrówki szlakiem napoleońskim – nornic walking” – działanie promujące walory krajobrazowe, historyczne i turystyczne Gminy Świątki oraz zdrowy styl życia. Podczas wędrówek dorośli uczestnicy działania zdobyli obok sprawności fizycznej dużo informacji na temat wydarzeń z okresu napoleońskiego, dotyczących naszej okolicy. Informacje były czerpane z publikacji: Sławomir Skowronek „Guttstadt i Heilsberg. Działania wojenne w rejonie Dobrego Miasta i Lidzbarka Warmińskiego 4 – 12 czerwca 1807.”, Janusz Jasiński, Sławomir Skowronek „Wschodniopruskie kampanie Napoleona” oraz tablic informacyjnych, znajdujących się na szlaku napoleońskim.

 

„Świątki – ślady przeszłości” – gra terenowa oraz spotkanie z Krzysztofem Petkiem.

W Bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Petkiem, autorem książek dla dzieci i młodzieży. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z miejscowego Gimnazjum. Następnie autor przeprowadził grę terenową „Świątki – ślady przeszłości”. Scenariusz gry przewidywał pokonywanie określonej trasy na terenie miejscowości Świątki, z jednoczesnym wykonywanie poleceń i zdobywaniem różnych informacji, w wyznaczonych wcześniej punktach. W grze, oprócz młodzieży, wzięli udział dorośli wolontariusze, mieszkańcy Świątek oraz pracownicy miejscowych instytucji: Urzędu Gminy, Banku Spółdzielczego, Lecznicy Zwierząt oraz Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

 

 „Zabierz książkę na wakacje”

"Zabierz książkę na wakacje" – był to konkurs promujący czytelnictwo wśród uczniów szkoły podstawowej  i gimnazjalnej w Świątkach. Młodzi czytelnicy mieli za zadanie w trakcie wakacji wypożyczenie i przeczytanie co najmniej pięciu książek oraz wykonanie ilustracji do przeczytanych książek (klasy I-II), udzielenie odpowiedzi na pytania zawarte w karcie zgłoszeniowej (klasy III-IV), zdjęcia z książką na wakacjach (klasy V-VI i I-III gimnazjum). Wyróżnione dzieci zostały nagrodzone upominkami.

 

„Wakacje w Bibliotece”

W czasie trwania wakacji odbywały się w Bibliotece różnorodne zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy zajęć mogli wziąć udział w warsztatach: ceramiki, filcu, decoupage oraz kulinarnych, z wykorzystaniem dekoracyjnych technik ludowych i regionalnego wzornictwa. Wiele emocji dostarczyło dzieciom przygotowanie przedstawienia „Kaczka Dziwaczka”, które zostało zaprezentowane przedszkolakom. Aktywna forma zajęć umożliwiła dzieciom rozwój zainteresowań i talentów, redukując stres i niepokój oraz poprawiając poczucie własnej godności. Dodatkowo dzieci i młodzież mogły skorzystać z wielu gier i zabaw. Letnie zajęcia zakończyła „Noc w Bibliotece”, podczas której odbyła się gra terenowa, karaoke oraz maraton czytania.

 

Spotkanie autorskie z Jarosławem Gachem oraz Marcinem Wakarem,
twórcami serii komiksów „Legendy Warmińskie

W Bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Jarosławem Gachem oraz Marcinem Wakarem, twórcami serii komiksów „Legendy Warmińskie”, pierwszych na polskim rynku wydawniczym książek w gwarze warmińskiej oraz w języku polskim. W spotkaniu wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Świątkach. Spotkanie było połączone z warsztatami, podczas których dzieci i młodzież poznały podstawy powstawania komiksu. Autorzy przybliżyli także uczniom historię Warmii oraz gwarę warmińską. Podczas spotkania został ogłoszony dla uczestników konkurs na komiks.

W dalszym ciągi czekamy na prace konkursowe.

 

„Święto Biblioteki – zakończenie projektu”

Próba ustanowienia rekordu Polski Guinnessa w kategorii książka

„Najwięcej osób z książkami na głowach jednocześnie”

Inspiracją do podjęcia próby ustanowienia rekordu była książka, która stanowiła element łączący wszystkie działania akcji „Szał czytania”. Postanowiliśmy wyjść z książką do ludzi, skłonić ich do wspólnego działania. Książka „na głowie” może służyć poprawie sylwetki, ale może tez uczynić cuda z naszą świadomością i wyobraźnią, światem odczuć i uczuć – to promocja książki w szerokim zakresie.

Próba ustanowienia rekordu Polski, odbyła się w Parku Wiejskim w Świątkach dnia 30.09.2015 r. W wydarzeniu wzięły udział dzieci, młodzież oraz dorośli mieszkańcy Gminy Świątki. W próbie uczestniczyło ogółem 506 osób, z tego 445 osób wykonało zadanie prawidłowo. Zadanie to polegało na pokonaniu odległości 1 m z książką na głowie. Książki nie można było w tym czasie dotknąć. Dokumentacja, dotycząca próby ustanowienia rekordu, została przesłana do Polskiego Biura Rekordów Guinnesa. Oczekujemy na weryfikację naszego wyniku i ostateczną decyzję, zatwierdzającą rekord. Próba była obserwowana i rejestrowana przez media – TVP Olsztyn oraz Radio Olsztyn. W programie imprezy znalazły się również: plenerowa wystawa fotograficzna, innowacyjna wystawa historyczna „Na szlaku warmińskich kapliczek”, wystawa książek regionalnych oraz występy sceniczne. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Świątkach, ratownik medyczny oraz patrol Policji.