Wydarzenia organizowane przez Bibliotekę w Świątkach

     W styczniu Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach, wraz z grupą młodzieży, rozpoczęła realizację projektu „Nawet pod prąd”, dzięki dotacji otrzymanej w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego Równać Szanse 2019. Jest to program Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. „Nawet pod prąd” – to projekt survivalowy, który będzie realizowany przez najbliższych sześć miesięcy. Uczestnikami projektu są uczniowie Szkoły Podstawowej w Świątkach.

     Pierwszym działaniem było spotkanie organizacyjne, podczas którego młodzież poznawała się wzajemnie i przedstawiała swoje oczekiwania, dotyczące projektu. Rozwinęła się ożywiona dyskusja nad celami projektu i sposobem ich osiągnięcia. Spotkanie przyczyniło się do integracji grupy.

     Kolejnym ważnym działaniem projektu było spotkanie z Krzysztofem Petkiem, autorem powieści przygodowych dla młodzieży, dziennikarzem, instruktorem survival i organizatorem wypraw. W spotkaniu, które odbyło się 25 lutego 2020 r., uczestniczyła grupa projektowa oraz ich rówieśnicy z siódmej i ósmej klasy. Autor, w ciekawy sposób, opowiadał o swoich licznych wyprawach survivalowych, m. in. nad Amazonkę, na Syberię, do Brazylii i Rumunii.

     Obecnie przygotowujemy się do spotkania z leśniczym, na którym ustalimy miejsce organizacji biwaków survivalowych oraz poznamy wymogi formalne, związane z ich realizacją. Na potrzeby  projektu, na Facebooku, została utworzona grupa „Nawet pod prąd”, która umożliwia szybki i łatwy kontakt między uczestnikami projektu. Młodzież rozpoczęła również kompletowanie odzieży, obuwia oraz sprzętu niezbędnego na biwakach.